İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Adobe, Yapay Zekâ ile Para Kazanma    

Adobe, Yapay Zekâ ile Para Kazanma    
+ -

Yapay zekâ teknolojileri genellikle insan gücünün ortadan kalkacağı konusunda birçok kişiyi endişelendirmektedir. Fakat bu endişenin yanı sıra aslında bu yapay zekâ teknolojisinin çoğu sektöre nasıl yardımcı bir dost olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Bunlardan birisi de yapay zekâ ile para kazanma yöntemleridir.   

Tasarım konusundaki destekleri sayesinde tasarımcıların ufkunu açarak, yaratıcılığı adına konsept önerileri ve ortamı yaratmaktadır. Yaratıcı yapay zekâ tasarımları yapan Dall-e 2, Midjourney ise bu konuda en bilinen AI sistemleridir. Öncelikle yapay zekâ tasarım yapabilmek için sizden ipuçları toplayarak beraberinde isteğiniz doğrultusunda milyarlarca olasılıktan bazılarını tasarlayıp sizlere sunmaktadır. Kullanılan yapay zekâ araçlarının öğrenim becerisi ile vereceğiniz spesifik detaylar ortaya şaheserler çıkarabilmektedir.

Yapay Zekâ ile Oluşturulan Görseller Üzerinden Para Kazanma

Yapay zekâ ile para kazanma konusunda çoğu kişinin beklediği hamle böylelikle sonuçlanmıştır. Photoshop, Illustrator vb. tüm programlardan sınırsız hayal gücü ile tasarımcıların gelir yaratma çabası bilinmektedir.

Emeklerinin karşılığı olan para ve emek eksenine uygun biçimde çalışma yapmak biraz da olsa zor bir çalışma biçimidir. Fakat yapay zekâ ile yapacağınız sanat eserleri kişilerin sadece fikir yaratmasıyla başlar. Dolayısıyla bu fikrin ortaya çıkardığı milyarlarca farklı kombinasyon birbirinden eşsiz birer sanat eserine dönüşecek. Bu sebeple ortaya çıkan her ürün tabi ki de sanat eseri statüsüne erişmeyecektir. Burada ortaya çıkan eserler arz-talep ve beklenti üzerine değişkenlik göstermektedir. Bu tür yapay zekâ ile oluşturulan görseller üzerinden artık para kazanılabilmektedir. Peki ama yapay zekâ ile para kazanmanın sırrı nedir? 

Yapay Zekâ ile Para Kazanmanın Sırrı Nedir? 

yapay-zeka-ile-para-kazanma

Yapay zekâ aracılığıyla üretilen tüm görsellerin ince bir sanat bakış açısından geçirilerek seçilmesi gerekmektedir. Çünkü yapay zekâ için verilen komutların nokta atışı verilmesi ve alınan çıktının takip edilmesi gerekiyor. Özellikle alıcıların isteyeceği tarzda eserler ortaya çıkarmak adına yapılması gerekiyor. Her şey bitti, içerikleriniz hazır! 

Yapay zekâ ile para kazanmanın ilk adımını Adobe ile nasıl atacağımızı bilmiyorsak aşağıdaki adımları eksiksiz yapmanız gerekmektedir:

 1. Adobe Stock sistemine üye olunuz.

2. Adobe Stock görsel yükleme alanına girerek, yapay zekâ ile oluşturduğunuz görseli yükleyin.

3. Başvuru sayfasında ise “File type” bölümüne “Illustrations” olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Fakat başlık alanında özellikle dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de başlıkta vereceğiniz isimde yapay zekâ ile üretildiğini belli edecek “Generative” kelimesi geçmelidir. Onun dışında “AI” da yazabilirsiniz, yeterli olacaktır.

4. Anahtar kelimelerde de yukarıda belirttiğimiz kelimelerin en az 1 tanesinin olması gerekmektedir. “Generative” “AI” ya da “Generative AI” bu etiketlerde veya başlıkta kullanılabilecek 3 farklı etiket grubudur.

5. “Sumbit File” seçeneği ile görseli yükleyiniz.

6. Ardından tek yapmanız gereken onaylanması için beklemek.

7. Onay gerçekleştiği takdirde siz de her satıştan yapay zekâ ile para kazanmaya başlayabilirsiniz 

Yapay Zekâ Görselleri Stok Görsel Olarak Kabul Edilecek

yapay zeka ile para kazanma

Stok görseller bildiğiniz gibi birçok içerik adına üretilen hazır ve daha önce kullanılmamış görsellerdir. Özellikle bu konuda ayrı bir fotoğrafçılık sektörü bulunmaktadır. Aynı zamanda yapılan cartoon, illüstrasyon gibi çalışmalar da stok sitelerinde çokça karşımıza çıkabilmektedir.

Yapay zekâ ile üretilen görseller ise stok siteleri için kabul edilebilir sanat eseri olarak kabul edilecek. Dall-e vb. tüm yapay zekalarda üretilen görseller stok siteleri aracılığıyla alıcıya doğrudan ulaşabilecek. Tüm çıktı içeriklerin stok siteleri tarafından kabul edilmesi akıllarda “tasarım sektörünü AI mı eline alacak?” sorusunu ortaya çıkarıyor fakat bu ütopik bir durum olur. Çünkü yapay zekâ ile üretilen görseller hâlâ kusurlu ve yönlendirmesi yine sanatçı ellerden çıkmalıdır. Bu sanatçı eller ise manuel bir şekilde yaptığı gibi yapay zekâ ile para kazanmaya başlayabilirler.

Adobe ile Stok Görsel Fiyatlandırması

Ücret konusunda ise fiyatlandırma adına 3 farklı paket bulunmaktadır:

1. Aylık paket 159 TL’lik, fotoğraf başına 15,90 TL

2. Aylık paket 266 TL’lik, fotoğraf başına 10,64 TL

3. Aylık paket 1063 TL’lik, fotoğraf başına 1,41 TL

Adobe Stock üzerinde fiyatlar sabit olarak karar kılındığı için görseliniz satın alındığında sizlere %33’lük bir komisyon ödemektedir.

Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir?

1. Yapay zekâ ile üretilen görsellerde en çok endişe veren konulardan birisi de telif hakkı sorunlarıdır. Öncelikle stok görsellere göndermeden içeriğin tüm haklarına sahip olduğunuza dikkat ediniz. Bu süreçte konu hakkında oldukça fazla sahtecilik ve telifli görsel olacağı tahmin edilmektedir, defaatle dikkat edilmesi gerekmektedir.

2. Gerçek mülkleri, tanımlanabilir yasaklı yerler, markalar, logolar, telif hakkına müsait ünlüler ve etik kurallarının dışında içerikler üretilmemeli ve bu görseller yüklenmemelidir.

3. Üst kalitede yapay zekâ araçları kullanılmalıdır. Kusurlardan uzak durulmalıdır. Sektörde bilinen Stable Diffusion, Dall-e 2 ve Midjourney gibi AI araçlar bu konuda en destek verici sistemlerdir.

 Adobe şimdilik bu 3 ana madde üzerinde durmaktadır. Fakat ilerleyen süreçte yeni eklemeler yapılarak durum güncellenecektir.

Adobe’un Bu Kararı Neden Önemli?

Tasarım dünyasının dinamik yapısına ayak uydurmak adına ileri seviye bir adımdır. Özellikle tasarımcıların aklındakini dökebileceği boş ve sonsuz bir tuvalin üzerinden yapay zekâ ile para kazanma yolunun açılması, tüm tasarımcıları memnun etti. İlerleyen süreçte ise bu adımın gelişerek büyük bir endüstri haline gelmesi beklenmektedir. 

2022 yılı içerisinde en bilinen bazı stok görsel siteleri, yapay zekâ ile üretilen içerikleri kabul ettiğini zaten duyurmuştu. Fakat Adobe gibi dev bir markanın da beraberinde bu konuda etkin olması dolayısıyla tasarımcılara daha çok güven vermeye başladı. Dijital tasarım dünyası adına bu tarz garantör markaların desteği herkes açısından olumlu karşılanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.