İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Arama Motorları 2023 

Arama Motorları 2023 
+ -

İnternette yer alan web sitelerini aramak için tasarlanmış çevrimiçi bir araçlara arama motoru denmektedir. Arama motorları kullanıcılar için sadece faydalı bilgiler içermekle kalmaz. Aynı zamanda bu platform aracılığı ile özel markaların web site çalışmalarına da yardımcı olmaktadır.

Arama motorlarında üst sıralarda yer alarak SEO yapmak, çoğu web sitesine trafik kazandırdığından çevrimiçi pazarlamada da önemli rol oynamaktadır. Arama motorları 2023 yılı için çalışmalarını geliştirerek rekabete hız kazandırma çalışmalarını sürdürmektedir.

En İyi Arama Motoru Hangisi 2023?

en iyi arama motoru

Kullanıcıların karşısına çıkan arama motorlarının ortaya çıkış sebepleri; siyasi, kültürel veya genç girişimciler tarafından kaynaklanabilmektedir. Amerikan veya Rus arama motoru gibi farklı ülkelerin kendilerine ait birçok arama motoru vardır. Kullanıldıkları konumlara göre değişkenlik gösterebilir. 2022 yılı verilerine göre dünya bazında en iyi arama motoru Google olarak belirlenmiştir. Ancak Rusya veya Çin gibi bazı ülkelerde bu durum değişmekte. Politik sebeplerden dolayı bu ülkeler kendi arama motorlarını geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

En İyi İnternet Arama Motoru Hangisi?

Dünya genelinde hepimizin bildiği ve yapılan araştırmaların da gösterdiği en iyi internet arama motoru Google olmaktadır. Fakat Google dışında da geçmişten günümüze kadar geçen sürece bakıldığında birçok farklı arama motoru da kullanılmıştır. 2023 yılına doğru ilerlediğimiz günlerde internet kullanımını daha kolay ve zevkli bir hale getirmeyi amaçlamaktadır bu platformlar.  

Google’dan Başka Arama Motoru Var Mı?

Arama motoru dendiğinde akla ilk gelen Google olsa da kullanımda olan farklı birçok seçeneğe de sahibiz. Google dışında en çok kullanılan popülaritesi yüksek arama motorlarına örnek olarak Rus devi Yandex ile Çin merkezli Baidu gösterilebilir. Dünya nüfusunun en çok tercih ettiği arama motoru seçenekleri bunlar olsa da yine sık tercih edilen farklı alternatifler de mevcuttur.  

Arama Motoru Neler Var?

arama motoru

Gün geçtikçe yaygınlaşan internet kullanımı kullanıcılarda soruları da çoğaltmakta. Bilgi almak, araştırma yapmak, videolara ulaşmak veya alışveriş yapmak gibi birçok ihtiyaç internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu sonuca ulaşmamızı sağlayarak işimizi kolaylaştıran arama motorları 2023 listesinde önde gelenleri sizler için sıraladık:

 • Google
 • Yandex
 • Microsoft Bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • DuckDuck Go
 • Archive
 • WolframAlpha
 • Ask
 • Aol
 • Webcrawler
 • Dogpıle
 • Excıte

Türklerin Arama Motoru Nedir?

Türkiye kendi arama motoruna sahip ülkeler arasında yerini almıştır. Turkcell tarafından geliştirilerek sunulan Yaani arama motorunun hizmete sunulması ile yerli arama motoru hizmet vermeye başlamıştır.  

Türk Arama Motoru Nelerdir?

Yerli olarak kullanılan en popüler Türk arama motorunun Yaani olduğundan bahsetmiştik. Ancak bununla birlikte bazı şirketler tarafından üretilen farklı seçenekler de var. Türk arama motorları 2023 dendiğinde ise karışımıza şunlar çıkar:

 • Ahtapot Arama Motoru
 • Arama-tr Arama Motoru
 • Com Arama Motoru
 • Baybul Arama Motoru
 • Camia Arama Motoru
 • Hostbul Host Arama Motoru
 • Bilgi Bankası Arama Motoru

Google Yerine Ne Kullanılır?

arama motorları

Google Türkiye dahil dünya genelinde de en fazla kullanılan arama motoru olarak dikkat çeker. Günümüzde sadece arama motoru olarak değil, pek çok alana yayılan önemli hizmetleriyle en çok kullanılan dijital marka haline gelmiştir. Google yerine kullanılabilecek alternatifler:

 • Microsoft Bing
 • Yandex
 • Yahoo
 • Baidu
 • DuckDuck Go

Amerika Hangi Arama Motoru Kullanıyor?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, Amerika’ya aittir. Ayrıca en iyi arama motorları arasında adını sıkça duyuran Microsoft Bing, DuckDuck Go ve WolframAlpha da Amerika arama motorlarıdır.

Neden DuckDuck Go?

DuckDuck Go, dünyanın en iyi arama motorları 2023 dendiğinde akla ilk gelmesi gereken arama motorlarındandır. Tabi akla ilk gelenlerden biri olası kişisel verilerin kaydedilmesi gibi sağladığı bazı özellikleri sayesindedir.

Bu arama motoru Perl programlama dili ile yazılmıştır. Ara yüzü kullanışlı olup sağladığı avantajlar ile kullanıcıların memnun kaldığı bu araç dünyanın en çok tercih edilen arama motorları arasında yer almayı başarmıştır. Ayrıca DuckDuck Go arama motorunu en güvenilir yapan nedenlerden biri herhangi bir arama sorgusu yapıldığında bunu farklı kaynaklardan elde ederek kullanıcıya sunmasıdır.

Gabriel Weinberg Hangi Arama Motoru?

DuckDuck Go arama motoru, 2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından Amerika’da geliştirilmiştir. Bu arama motorunun kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj gizlilik özellikleri ile en güvenilir arama motoru olmasıdır. Çünkü DuckDuck Go kullanıcı bilgilerini kaydetmeyen bir arama motorudur.

DuckDuck Go VPN Var Mı?

DuckDuck Go arama motoru bir VPN gibi olmamaktadır. Çünkü VPN sisteminde de IP numaranız kayıt altına alarak ticari olarak kullanılabilmektedir. Bir bakıma Google karşıtlığı olan bir arama motorudur. Verilerinizin kaydedilmesini önleyerek arama motorunda yaptığınız aramaları herhangi bir üçüncü taraf şirketlerde paylaşmaz.

DuckDuck Go Ne Kadar Güvenli?

Google arama motorunun aksi şekilde hizmet vermeyi hedefleyen DuckDuck Go arama motoru ile kişisel verilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Çünkü bu arama motoru sistemin kullanıcı gizliliğine değer ve önem verdiğini gösteren yolun onu takip etmemek olduğunu savunmaktadır. DuckDuck Go arama motoru kullanıcılara ait hiçbir veriyi kayıt altına almaz. Bu özelliği ile en güvenilir arama motoru olarak internette özgürce dolaşmanızı sağlar.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde öğrenmek, bilgi almak ve araştırmak artık çok daha kolay olmaktadır. Dolayısıyla işlevsel olarak farklılık gösteren arama motorları sayesinde işimizi kısa sürede tamamlama şansı yakalamaktayız.

Onlarca farklı arama motoru hakkında en doğru bilgileri sizlerle paylaşmayı amaçladık bu içeriğimizde. Buna ek olarak, en çok kullanılan ve popülaritesinden konumuna kullanım alanı değişen arama motorları 2023 listelerini sizlerle paylaştık.  

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.