1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. CS:GO FPS Arttırma İpuçları (2021)

CS:GO FPS Arttırma İpuçları (2021)

cs:go fps arttırma

Counter Strike: Global Offensive ya da kısa adıyla CS:GO tüm dünyada milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor ve çıkışının üzerinden yıllar geçmesine rağmen popülerliğini yitirmemeyi başarıyor. Reflekslerin güçlü olmasını gerektiren ve en küçük hatanın bile pahalıya mal olabildiği oyunu düşük FPS değerleriyle oynamak çok can sıkıcı olabiliyor. Çünkü FPS değeri düştüğünde oyunun akıcılığı olumsuz yönde etkileniyor ve oyunu yüksek FPS değerlerinde oynayan oyuncular size karşı üstünlük kurabiliyor. Eğer CS:GO bilgisayarınızda yüksek FPS vermekte zorlanıyorsa FPS arttırma konusunda size yardımcı olacak olan ipuçları uygulayarak daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Oyunun grafik ayarlarını değiştirin

FPS sorununun ana nedeni bilgisayarınızın CS:GO oyunu için yeterli performansı sunmamasıdır. Dolayısıyla bilgisayarınızı oyunu oynatacak donanımlarla donatma imkânınız yoksa oyunu bilgisayarınız için uygun hale getirmeniz en iyisi olacaktır.

Öncelikle CS:GO’yu açın ve ayarlar kısmına girin. Görüntü ayarları kısmına gelerek buradaki ayarlarınıza göz atın. Her sistem için yapılması gereken tek bir ayar söylemek mümkün değil ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut. Çözünürlüğün çok yüksek olması FPS değerinin düşmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca gölge ve doku kalitesinin yüksek olması da FPS düşüşlerine sebebiyet verebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer ayar ise dikey eşitlemedir. Dikey eşitleme ekran yırtılması (screen tearing) önlemek için görüntüyü dikey olarak eşitlemeyi sağlar. Fakat bunu yaparken performansı olumsuz yönde etkiler ve aynı zamanda klavye ve mouse’un girişinde gecikme yaşanmasına neden olabilir. Dikey eşitlemeyi kapatarak önemli ölçüde FPS kazanımı sağlayabilirsiniz.

cs:go fps arttırma

Grafik sürücülerini güncelleyin

Ekran kartlarının performansı donanımsal olarak sınırlara sahip olsa da yazılımsal olarak performansta yükseliş sağlanabiliyor. Grafik sürücülerinizin güncel olmaması, ekran kartınızın tam performansıyla çalışmasının önüne geçer. Aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıklayın ve sürücüyü güncelle menüsüne girin. Buradan yeni sürücüleri denetleyebilir ve varsa yeni güncellemeyi kurabilirsiniz. Eğer buradan güncellerken sorun yaşıyorsanız ekran kartınızın markasına göre Nvidia ve AMD sitesine girerek ekran kartınıza uygun sürücüyü bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz.

  CS GO Bunny Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ekran kartınızın yazılımı yüklüyse ekran kartı yazılımından düzenleme yapılabilir. Yazılımdan ekran kartının odağını kalite yerine performans olarak belirlerseniz grafik kalitesi bir miktar düşecek ancak oyunun FPS’inin artmasını sağlayacaktır.

Başlatma seçeneklerini değiştirin

Mucizevi farklar yaratmayacak olsa da CS:GO ayarlarından başlatma seçeneklerinde değişiklikler yapmak FPS arttırma konusunda yardımcı olabilir. Bunu yapabilmek için Steam’e giriş yapın ve Counter Strike Global Offensive oyununa sağ tıklayarak özelliklere girin. Buradan “Başlatma seçeneklerini ayarla” butonuna tıklayın. Açılan yere aşağıdaki kodu yapıştırın.

-high -threads 4 (işlemcinizin çekirdek sayısına göre değişebilir) -noubershader

“-high” kodu sayesinde bilgisayarınız CS:GO açıldığında performansını tamamen oyuna odaklayacaktır.  “-threads” kodunun yanına çekirdek sayısı yazarak oyuna kaç çekirdeğin ayrılacağını ayarlayabilirsiniz. “-noubershader” kodu ise oyundaki yüksek kaliteli aydınlatmaların etkisini azaltarak oyun performansına olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Bu ayarları yaptıysanız artık yüksek FPS ile oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Hemen Rabisu’dan CS:GO sunucusu kiralayın ve eğlenceyi başlatın.

 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Yorum Yap

Yorum Yap